Česká čítanka - Komenský- Haggaeus red. -

Poznámky

1 Dekrety Jednoty bratrské, vyd. A. Gindely v Praze 1865, str. 279.

2 Korrespondence J A. Komenského, (vyd. Kvačala 1898, I.) str. 206: "desunt: ... 6. Varii Tractatus Theologici ad 39 numero: Haggaeus redivivus et alii."

3 Jak důležitá ostatně ona lipská schůze evang. stavů pro Komenského byla, vysvítá i z toho, že 1637 ve svém díle "Cesta pokoje" ještě jednou o ní pojednává a na str. 32-37. obšírné obsah těch vyjednávání podává.

4 Následkem toho lze nám také v rukopise "Haggaea" na jednom mistě doplniti mezeru, vzniklou patrně omylem opisovačským (vynecháním řádku).

5 Viz Jirečkovu Rukovět II, str. 461.

6 Dle rukopisné zprávy v městské knihovně Žitavské byl ke konci války třicetileté "obročním" na zámku Kosmonosském (panství mladoboleslavského) v Čechách. Choť jeho Barbora byla dcerou evangelického kazatele v Mladé Boleslavi, Jiřího Čejkářského. Po ukončení války třicetileté, jak známo, na neúnavné naléhání gererálního vikáře arcibiskupského Caramuele reformace katolická s novým úsilím opět počata. Kdežto dotud i páni katoličtí mívali ještě dosti nekatolických úředníků, propouštěni takoví mužové nyní napořád, když "dne 2. dubna 1650_ poručeno bylo od královských nítsto držících všem hejtmanům krajským, aby všichni úředníci vrchnostenští ve třech měsících buď k náboženství katolickému pfistoupili aneb ze země se odebrali (Bílek, Reformace katol. v Čechách 1650-1781, v ČČM. 1881, str. 60.). Následkem toho vystěhoval se r. 1651 Dolanský s chotí a jediným synem teprve dvouletým, Janem Jiřím, do Žitavy. Tento syn pak chodil tu také do gymnasia, ve Witteriberce studoval theologii "a v letech 1689-1719 sloužil žitavskému zboru českých exulantů jako jeden z prvních jeho kazatelů". O životě Šimonově v Žitavě dále ničeho nevíme, leč že žil jako většina exulantů nuzně, což naznačuje i poznámka v kostelní knize o jeho pohřbu: "Anno 1672, Maius 13., hora 12. ist mit einem medio zu Unser lieben Frauen begraben worden Simon Dolanský, Exulant." Úmrtní den nebývá obyčejně označen. Třída pohřbu: medium (byly čtyry: funerale maximum, magnum, medium, minimum) poukazuje k tomu, že zemřelý byl chud.

zpět na obsah