- Tieftrunk | - Dějiny Matice | - |
(Ke straně 77.)
(Toto provolání roku 1841 Sborem vydané vypočítává nejprve knihy, které až do té doby nákladem M.atice vyšly, pak proměny ve Sboru stalé a praví dále:)
Zřetel Sboru byl zajisté bez přestání k tomu obrácen, aby podle míry scházejících se peněžných prostředkův obojímu tomu, což v základních pravidlech zaslíbeno jest, dosti se činilo, totiž aby vydáváním dobrých knih literatura naše se obohacovala, a aby zakladatelé pojištěného jim užitku pořádně oučastni se stávali. Vydáním ouplného a důkladného Slovníka českého vyplněna jest veliká mezera v literatuře ke všeobecné spokojenosti a spolu slibu v § 8. základních pravidel učiněnému zadost se stalo. Při vydávání ostatních knih a spisův obzvláště k tomu hledíno, aby ne jednostranně, nýbrž všestranně na pokroky literatury naší a její zdokonalení se oučinkovalo. Jestli posud většího počtu knih nad ten již uvedený vydáno nebylo, nescházelo v tom vůle a ochotnosti Sboru, nýbrž stalo se to pouze pro nedostatečnosť peněžných prostředkův.
Má-li k vydávání realní encyklopaedie české, k níž se přípravy činí, přistoupeno, má-li Časopis Musejní dle velké toho potřeby a na žádosť mnohých značné rozšířen, slovem má-li působení Sboru strany vydávání knih zvýšeno a usnadněno býti, a nemá-li Sbor podnikáním nad síly Matice po druhé v takové nesnáze ubíhati, v jakých již léta 1839 se nacházel a z nichž jediné štědrostí velkomyslného mecénata vybaven jest; nevyhnutelně potřebí, aby fond čili jistina Matice a tím i výdajné peníze její znamenitě rozšířeny byly. Pročež Sbor Musejní klada tuto potřebu na srdce všem šlechetným vlastencům v Čechách, na Moravě, v Uhřích a ve Slezsku, chová u sebe pevnou naději, žeť oni, prohlédajíce k nynějším velikým potřebáni mladistvé literatury naší a rozněcujíce se příkladem všech s námi sousedících národův, o zvelebení přirozeného svého jazyka a národnosti své se zasazujících, v lásce a dobročinnosti své k Matici české nikoli neobleví, nýbrž přinášením hojných a častých obětí, každý podle možnosti své, k dosažení účelu jejího pořád přispívati budou. O věrné vynaložení jejich dobrovolných snůšek k vyměřenému cíli Sbor Musejní i dále co nejpilnější péči povede; obecenstvo naše pak bohdá vždy víc z hojného a vyspělého ovoce přičinlivosti jedněch i druhých těšiti se bude, a potomkové žehnati budou památku otcův, jenž přinášením v oběť částky časného svého zboží dochovali jim nejdražší pro každý vzdělaný národ pozemské dědictví, přirozený jazyk, čistý a neporušený a národní literaturu výbornými spisy obohacenou.
V Praze dne 15. prosince 1841.
Od Sboru Musejního pro řeč a literaturu českou.
Jan rytíř z Neubergu,
výbor společnosti Českého Museum.
Jan Svatopluk Presl,
t. č. sborový jednatel.
zpět na obsah Další: Příloha C.