- Tieftrunk | - Dějiny Matice | - |
(Ke straně 184.)
I.
O schůzkách Sboru.
§. 1.
Vrchní řízení všech záležitostí Sboru děje se ve schůzkách sborových. K tomu náleží ze jména:
§. 2.
Každá kniha, kteráž se předloží Sboru, aby buď nákladem buď pomocí Matice České vydána byla, musí podána býti buď celá buď taková její čásť, kteraž by se i sama o sobě k vydání platně hodila.
§. 3.
Každý spis tímto spůsobem Sboru podaný odevzdá se, jestliže by Sbor vůbec za nemožné neuznal, u vydání jeho se uvázati, nejprve dvěma mužům, buď ze Sboru buď kromě Sboru, v té vědě, ku které spis přináleží, zběhlým se žádostí, aby o něm písemně úsudek podali.
Nesrovnávají-li se oba posuzovatelé ve svém zdání, může dle uznání Sboru dožádán býti nad to třetí posuzovatel k pronešení svého mínění.
§. 4.
Sbor řídí se při rozhodování svém, má-li kniha vydána býti čili nic, netoliko dle zdání dožádaných posuzovatelů, nýbrž i dle stavu důchodů matičných, dle potřeby času a obecenstva a jiných povšímnutí hodných okolností.
§. 5.
Pravidelně svolává schůzku kurator Sboru nebo v nepřítomnosti kuratora jeho náměstek na začátku každého měsíce.
V čas potřeby může povolána býti schůzka mimořádná.
§. 6.
Kurator Sboru neb náměstek jeho řídí jednání ve schůzkách sborových dle obyčejů v každé zřízené společnosti přijatých.
Týž má také právo, kdykoli toho potřebu uzná, přivezma k sobě jednoho úda Sboru a nejméně jednou v roce skontrovati aneb dvěma údy sborovými dáti skontrovati kasu a sklad matičný.
§. 7.
V každé schůzce Sboru čte se protokol schůzky předešlé a stvrzuje se podpisy všech přítomných. Každému měsíčnému shromáždění předkládá též správce důchodů výkaz ze příjmů a vydání za měsíc právě minulý jakož i stav pokladnice, sekretář pak učiní zprávu o tisku knih, pokudž tento dospěl, i předloží přehled potřebného na ně nákladu.
§. 8.
Jedná-li se o věc, ježto se některého úda osobně dotýče, nemá na čas toho jednání ve schůzce přítomen býti ani užívati svého hlasu.
§. 9.
Jestliže při volení nového úda (§. 5. instrukcí) neudá se nadpolovičná většina hlasů při prvním ani při druhém hlasování, smí po třetí hlasováno býti jen o dva navržené, kteří po druhé měli nejvíce hlasů.
II. O úřednících Sboru.
§. 10.
Úředníci Sboru jsou:
§. 11.
a) Sekretář vede:
§. 12.
Všecky důležitější dopisy a listiny od Sboru vydané mají od sekretáře předkládány býti kuratorovi Sboru neb náměstku jeho ke schválení a k podpisu; méně důležité podpisuje jménem Sboru sám.
§. 13.
b) Pokladník přijímá:
§. 14.
Každého vkladu potvrzuje pokladník zakladatelovi základním listem, zaznamenává vklady do zápisní knihy Matice a podává z ní čtvrtletně výpis do časopisů musejních.
Základní listy podpisují jménem Sboru sekretář a pokladník.
§. 15.
Oba tito podpisují také kvitance z úroků, vydávané dlužníkům Matice; listiny pak týkající se základní majetnosti podpisuje spolu s nimi kurator.
§. 16.
Za každý rok podává pokladník počet ze stavu majetnosti Matice ke schůzce Sboru, v měsíci březnu nejprve příštím odbývané.
Vysledkové počtu tohoto jakož i popis všech zakladatelů Matice, kteří během minulého roku vkladů svých doplnili, uveřejňují se v nejbližším svazku časopisů, každého pak pátého roku podává se úplný popis všech zakladatelů Matice.
§. 17.
c) Správce skladu:
§. 18.
Tyž dává každoročně do konce měsíce ledna počet ze stavu skladní majetnosti Matice za předešlý rok a zkouší zároveň počet knihkupce ze strženého za knihy matičné; kteréžto oba počty slouží za doklad k počtu pokladníkovu.
§. 19.
d) Korrektor
pečuje o správnosť slohu v rukopise a o korrekturu tisku.
V Praze dne 18 února 1863.
zpět na obsah Další: Příloha F.