- Tieftrunk | - Dějiny Matice | - |
(Ke straně 182.)
§ 1. Na základě § 2. lit. C a §. 15. statutů Musea království Českého stává při dotčeném Museu Sbor pro vědecké vzdělání řeči a literatury české. K napomáhání a dosažení tohoto účelu vznáší správní Výbor Musea království Českého dle ustanovení § 6. Přídavku k statutům musejním a dle vyměření ostatních §§. téhož Přídavku na dotčený Sbor nakládání s důchody fondu, při Museu království Českého pod jménem Matice České stávajícího.
§. 2. Sbor skládá se z kuratora a dvanácti údů. V zaneprázdnění kuratora úřaduje na jeho místě zástupce.
Praesident a jednatel Musea mohou z úřadu svého všech porad a nálezův sborových účastny se učiniti, a má se jim o každém sezení dáti návěští a spolu předložiti program předmětů, o nichž se jednati bude.
§. 3. Jenom údové Musea, kteří jsou zároveň zakladateli Matice, mohou se za údy Sboru voliti.
§. 4. Kuratora jmenuje Výbor Musejní z počtu svých údů.
§. 5. Údové Sboru, vyjímajíc kuratora, takto se ustanovují:
Na každé uprázdněné místo má Sbor dva úplně k tomu schopné muže Výboru Musejnímu ke stvrzení navrhnouti. Výbor Musejní má právo jednoho z obou navržených jmenovati aneb Sbor k novému návrhu vyzvati. Při tomto novém návrhu nesmějí se osoby předešle od Výboru Musejního nestvrzené znova navrhnouti. A takto se pokračuje, až jmenování úda se docílí.
Výbor Musejní může po každé jen z navržených od Sboru voliti, s druhé strany nemůže nikdo bez jmenování se strany Výboru Musejního údem Sboru se státi.
Volba osob, ježto se Výboru Musejnímu ke stvrzení předkládají, má se ve Sboru takto díti:
Jedná-li se o takové volení, má toto v jedné řádné schůzce napřed býti ohlášeno, v níž každému údovi Sboru volno jest navrhovati kandidaty. V řádné schůzce potom nejprve příští budiž volení před se vzato tajným hlasováním cedulkami, voliti se ale má jen z těch osob, kteří ve schůzce předešlé aspoň od dvou přítomných údů byli navrženi. Při hlasování tomto rozhoduje nadpolovičná většina hlasů.
Týmž spůsobem déje se volení náměstka kuratorova, kterýž dle ustanovení § 7. Přídavku k statutům musejním toliko z údů správního Výboru Musea království Českého voliti se smí.
§. 6. Kurator a jeho náměstek jmenují se na jeden rok. Z ostatních údů sborových mají ročně dva ze Sboru vystoupiti a to po každé ti, jižto ohledem na čas posledního svého zvolení nejdéle údy sborovými jsou. Jestliže více údů než dva v ten samý čas zvoleno bylo, rozhodne se losem, kdo z nich vystoupiti má. Kdo vystoupili, mohou se však zase voliti.
Kdyby úd sborový do čtyr po sobě následujících schůzek nepřišel, aniž svou nepřítomnosť důvodně omluvil, bude se o něm míti za to, že vystoupil, a vykoná se nová volba na jeho místo.
§. 7. Zřízení úřadů sborových jakož i jmenování úřadníků sborových podléhá stvrzení Výboru Musejního.
Se žádným úřadem sborovým není spojeno samo sebou údovství ve Sboru.
§. 8. V literarním a vědeckém ohledu je Sbor neodvislý od Výboru Musejního.
§. 9. V ostatních částech činnosti své a působení svého stojí Sbor jakož i pokladnice Matice České pod nepostředním dozorstvím Výboru Musejního. On má právo a povinnosť nad tím bdíti, aby se statuty musejní a zvláště ustanovení jejich Matice České se týkající úplně zachovávaly. Výbor Musejní má tudíž právo, kdykoli do písemností, listin a účtů Sboru nahlédnouti, pokladnici Matice České buď sám nebo skrze své vyslance, s přibráním kuratora k tomu, přepočítati a vyšetřiti.
Žádný úřadník sborový nesmí Výboru Musejnímu aneb jeho vyslancům žádaných výkazů a zpráv odepříti.
§. 10. Kurator předsedá ve schůzkách sborových a má bdíti, aby podle statut užíváno bylo peněz, ježto Sboru k nakládání s nimi odevzdány jsou, jakož i nad dokonalým zachováním statutů musejních, této instrukcí, řádu jednacího a ostatních nálezův Vyboru Musejního, a má právo, uzavření Sboru, kteráž se mu zdají proti statutům směřovati aneb jim na ujmu býti, zastavovati a rozhodnutí na Výbor Musejní vznésti.
O každém sezení Sboru má kurator Výboru Musejnímu podati zvláštní zprávu s přiložením protokolu zasedacího.
Kurator zastupuje Sbor ve všech jeho záležitostech právních.
§. 11. Sbor zavírá nálezy své v sezeních, ak platnosti každého uzavření Sboru potřebí jest přítomnosti v sezení většiny všech údů.
Snešení Sboru stává se většinou hlasů všech přítomných.
Jsou-li hlasové počtem sobě rovni, rozhoduje hlas předsedícího.
§. 12. Účel Sboru jest:
I. Vydávání dobrých knih českých, ku kterémuž konci na něj nakládání s důchody matičnými dle vyměření Přídavku k statutům musejním vznešeno jest.
II. Vědecké vzdělání řeči a literatury české vůbec, a Sbor má k tomu užiti všech prospěšných a přiměřených prostředků.
Jmenovitě má Sbor právo jmenovati údy dopisující, jižto mu k dosažení toho účelu, nejen co se týče rozličného jednání se zakladateli Matice České, nýbrž i ostatní jeho činnosti k vědeckému vzdělání řeči a literatury české, nápomocni býti mají.
Sboru přísluší takové osoby dle svého uznání a potřeby sobě vyvoliti, avšak je povinen, toto zvolení Výboru Musejnímu ke stvrzení předložiti.
§. 13. Úkol dopisujících údů záleží zejména v následujícím:
§. 14. Sbor má každý rok nejdéle do konce března účet z celého jmění Matice České za rok právě minulý se všemi přílohami účetními Výboru Musejnímu podati.
Zároveň se mají jemu také listiny na kapitály, v minulém roce uložené, s nejnovějšími výkazy z jejich pragmatikalní jistoty předložiti.
§. 15. Spolu s účty má Sbor zároveň po každé také zevrubnou zprávu o své činnosti v právě minulém roce se seznamem svých údů a úřadníků Výboru Musejnímu předložiti.
Výbor Musea království Českého.
V Praze dne 8. května 1862.
zpět na obsah Další: Příloha E.